Egzamin Sprawdzający

Egzamin sprawdzający potwierdza kwalifikacje zawodowe w rzemiośle bez konieczności odbywania nauki zawodu. To sposób na formalne uznanie umiejętności zdobytych w praktyce.
Egzamin sprawdzający składa się z dwóch części: praktycznej w postaci wykonania zadania praktycznego i części teoretycznej polegającej na udzieleniu ustnej odpowiedzi z zakresu: umiejętności zawodowych wchodzących w zakres zawodu, którego dotyczy egzamin,przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, podstawowych zasad ochrony środowiska.
- Kandydat zgłasza się na każdy etap egzaminu z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym jego tożsamość.
- Czas trwania części praktycznej egzaminu nie może być dłuższy niż 8 godzin. Etap praktyczny odbywa się u pracodawców lub w warsztatach szkoleniowych.
- Część teoretyczna egzaminu odbywa się w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu lub w Biurach Pełnomocnika Izby w Pile, Lesznie i Koninie.
- Komisja egzaminacyjna sporządza protokół z egzaminu, a na podstawie uzyskanych ocen z części praktycznej i teoretycznej egzaminu ustala ocenę końcową.
- Na zakończenie etapu teoretycznego egzaminu następuje poinformowanie o zakończeniu tego etapu bez ogłaszania wyniku egzaminu. Ogłoszenie wyniku egzaminu nastąpi w ciągu miesiąca od ukończenia ostatniego etapu egzaminu. Informacja o możliwości pobrania wyniku egzaminu zostanie przesłana wiadomością SMS. W celu uzyskania wyniku egzaminu sprawdzającego należy wejść na stronę www.irpoznan.com.pl, następnie przejść do zakładki wyniki egzaminów oraz zalogować się do systemu poprzez podanie loginu i hasła lub poprzez odbiór osobisty dokumentu w Wydziale Oświaty Izby w Poznaniu lub biurach Pełnomocników Izby w Lesznie, Koninie oraz Pile w godzinach od 8:00 - 15:00 od poniedziałku do piątku. Osoby, które zdały egzamin, otrzymują zaświadczenie o złożeniu egzaminu sprawdzającego.
Warunki dopuszczenia do egzaminu
Warunki dopuszczenia do egzaminu sprawdzającego określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz.U. z 2017r., poz. 89), którego § 7 brzmi:
"Do egzaminu sprawdzającego dopuszcza się osobę, która ukończyła kształcenie ustawiczne w formie pozaszkolnej z zakresu umiejętności zawodowych wchodzących w zakres zawodu, którego dotyczy egzamin,oraz posiada zaświadczenie potwierdzające ukończenie tej formy kształcenia."
CENA EGZAMINU: 358,69 zł
-